სადამკვირვებლო კოალიციამ “ჩემი ხმა” საზოგადოებას მრავალჯერ მიაწოდა ინფორმაცია 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების გაყალბების სქემების, ფორმებისა და გაყალბების პროცესში სავარაუდოდ ჩართულ პირთა შესახებ. ამჯერად გვსურს მოგაწოდოთ ინფორმაცია არჩევნების გაყალბების პროცესში ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წვლილზე.
ჩვენს ხელთ არსებული და ასევე, ამ ეტაპამდე გასაჯაროებული მტკიცებულებები ცხადყოფს, რომ მმართველი პარტიის მიერ არჩევნების გაყალბების მასშტაბური სქემის განხორციელებაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი როლი საარჩევნო ადმინისტრაციამ შეასრულა. კერძოდ:
● ცესკომ არ შეასრულა გაცემული დაპირება, რომ არჩევნების დღეს , ბიულეტენის ხარისხი ხმის მიცემის ფარულობას უზრუნველყოფდა. არჩევნების დღისთვის განკუთვნილი ბიულეტენი დაბეჭდილი იყო თხელ ქაღალდზე, რაც ყველა ელექტრონულ უბანზე მყოფი პირებისთვის ამომრჩევლის მიერ გაკეთებული არჩევანის იდენტიფიცირებას ხდიდა შესაძლებელს. ცესკოს აღნიშნულმა გადაწყვეტილებამ/ქმედებამ არჩევნების დღეს საშუალება მისცა მმართველ პარტიას მაშტაბურად ეკონტროლებინა ამომრჩეველის ნება როგორც საარჩევნო კომისიის წევრთა მიერ, ასევე, კენჭისყრის კაბინებთან და ხმის მთვლელ აპარატებთან დამონტაჟებული ვიდეოკამერების გამოყენებით.
● ამასთან, ცესკომ საჯარო განხილვებისა და ჩართულ მხარეებთან კონსულტაციის გარეშე, არჩევნებამდე ორი თვითა და 9 დღით ადრე უკანონოდ, თვითნებურად და დაუსაბუთებლად შეცვალა საარჩევნო კოდექსით დადგენილი წესი და ნაცვლად იმისა, რომ რეგისტრატორების ფუნქცია არჩევნების დღეს წილისყრით გამოვლენილიყო, აღნიშნული წილისყრის ჩატარების ვადად განსაზღვრა არჩევნებამდე 1 კვირით ადრე. ამ ცვლილების შედეგად, აღნიშნულ პროცესზე დაკვირვება სადამკვირვებლო ორგანიზაციების უმრავლესობისთვის გახდა შეუძლებელი. ამასთან, ცესკოს მიერ ვერიფიკაციის აპარატებთან მომუშავე პირების დანიშვნის წესის ცვლილებამ და ერთი კვირით ადრე მათი ვინაობის განსაზღვრამ, გაამარტივა და შესაძლებელი გახადა ამ ფუნქციის შემსრულებელ პირებზე ზემოქმედება და მმართველი პარტიის ინტერესებისადმი დაქვემდებარება.
● ცესკოს ამავე გადაწყვეტილებამ განაპირობა ნაკადის რეგულირებასა და მარკირების პროცედურებზე პასუხიმგებელ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთათვის ამ ფუნქციების გაუმჭვირვლე პროცესით მინიჭება. საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ არჩევნების დღის განმავლობაში მარკირების წესის დაუცველობამ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა გაყალბების სქემის წარმატებით განხორციელებაში. სწორედ მარკირების განუხორციელებლობამ გახადა შესაძლებელი სხვისი პირადობის მოწმობითა და სხვისი პირადი ნომრით ხმის მიცემა.
● ასევე, ცესკოს საჯარო დაპირების მიუხედავად, რომ ვერიფიკაციის პროცესზე დაკვირვებას არანაირი შეფერხება არ ექნებოდა, კენჭისყრის დღეს საარჩევნო უბნებზე სრულიად საპირისპირო რეალობა იყო: საარჩევნო უბნებზე სარეგისტრაციო მაგიდები მიბჯენილი იყო კედელზე იმგვარად, რომ დამკვირვებლებისთვის შეუძლებელი ყოფილიყო პროცესზე სრულყოფილად დაკვირვება. იქ სადაც ჩვენს დამკვირვებლებს ჰქონდათ ვერიფიკაციის აპარატების უკან დგომის შესაძლებლობა, კომისიის წევრები მიუთითებდნენ, რომ ადგილს მოშორებულიყვნენ, რადგან არ ჰქონდათ ამ ლოკაციიდან დაკვირვების უფლება. გარკვეულ შემთხვევებში, ვერიფიკაციის პროცესზე დაკვირვების გამო, ჩვენი დამკვირვებლები მიზანმიმართულად გამოაძევეს უბნებიდან.
● არსებობს მტკიცებულებები, რომ მმართველმა პარტიამ იმ პირების ნაცვლად, რომლებიც არ იმყოფებოდნენ საქართველოში ან/და რეგისტრაციის მისამართზე, სხვა პირებს მიაცემინა ხმა. ამ ტიპის მასშტაბური სქემის განხორციელება, წარმოუდგენელია განხორციელებულიყო საარჩევნო ადმინისტრაციის მონაწილეობს გარეშე. აღსანიშნავია დამატებით ისიც, რომ ცესკოს მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებამ, არ გაეხსნათ საზღვარგარეთ დამატებითი უბნები, გაზარდა იმ მოქალაქეების რაოდენობა ვინც ვერ მიიღო არჩევნებში მონაწილეობა. ცესკოს ამ გადაწყვეტილებამ, ხელი შეუწყო მმართველი პარტიის გეგმას – სხვა პირებს მიეცათ ხმა იმ პირების ნაცვლად, რომლებიც არ იმყოფებოდნენ საქართველოში ან/და რეგისტრაციის მისამართზე.
● არჩევნების დღეს ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ ამომრჩევლებს არ ეძლეოდათ ხმის მიცემის უფლება, რადგან ისინი თითქოს გადასატანი ყუთების სიაში იყვნენ და მათ ხმა უკვე მიცემული ქონდათ. სადამკვირვებლო ორგანიზაციისთვის მოწოდებული ინფორმაციით, საარჩევნო ადმინისტრაციის სახელით მათ ბინებში მიდიოდნენ და ჰპირდებოდნენ გადასატანი ყუთის სიებში შეყვანას და არჩევნების დღეს გადასატანი საარჩევნო ყუთის სახლში მოტანას, თუმცა არჩევნების დღეს გადასატანი ყუთი მათთან არ მოუტანიათ და შესაბამისად, ხმის მიცემა შეეზღუდათ. მაღალი ალბათობით, მათ ნაცვლად ხმა სხვა პირებმა მისცეს.
● საზღვარგარეთ შექმნილ უბნებზე, რამდენიმე ქალაქში, სადაც ემიგრანტი ამომრჩევლების რიცხვი მაღალი იყო, ხმის მიცემის პროცესი გაუმართავი ინფრასტრუქტურისა და არასაკმარისი რეგისტრატორების ფონზე მიმდინარეობდა, რამაც რისკის ქვეშ დააყენა მთლიანად საარჩევნო პროცესი – ბევრმა ამომრჩეველმა ვერ მისცა ხმა, ასევე, საფრთხე შეექმნა ამომრჩევლების, დამკვირვებლებისა და კომისიის წევრების ჯანმრთელობას;
● ოპოზიციური პარტიებისა და მედიით გავრცელებული ინფორმაციით დგინდება, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციამ საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებად და თავმჯდომარეებად ქართული ოცნების წარმომადგენლების ოჯახის წევრები და მათთან დაკავშირებული პირები დანიშნა. დღეს უკვე ნათელი ხდება, რომ კომისიების ასეთი ფორმით დაკომპლექტების მიზანი მაშტაბური გაყალბების სქემის განხორციელება იყო. კომისიის წევრები სადამკვირვებლო ორგანიზაციებს ხელს უშლიდნენ დაკვირვების განხორციელებაში. ისინი იყვნენ აგრესიულები, ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ დამკვირვებლებს, ღიზიანდებოდნენ როცა იწერებოდა საჩივრები, ხელს უწყობდნენ არაუფლებამოსილი პირების ყოფნას საარჩევნო უბანზე, აღრიცხავდნენ და აკონტროლებდნენ ამომრჩევლებს, გადასცემდნენ ამომრჩევლების მონაცემებს მმართველი პარტიის ე.წ. “ქოლ ცენტრებს”;
● არჩევნების დღის განმავლობაში ინტენსიურად ვრცელდებოდა ინფორმაცია სხვისი პირადობის მოწმობებითა და სხვისი პირადი ნომრებით ხმის მიცემის, ვერიფიკაციის პროცესის გაუმართაობის, მარკირების პროცედურების დარღვევის, მარკირების სითხისა და ფანრის გაუმართაობის, სადამკვირვებლო ორგანიზაციების წარმომადგენლებზე ძალადობის არაერთი ფაქტის შესახებ. ცესკოს თავმჯდომარე არ რეაგირებდა დარღვევებზე და არც კომისიის წევრებს და შესაბამის სამსახურებს მოუწოდებდა რეაგირებისკენ. აღნიშნული აჩენს დასაბუთებულ ეჭვს, რომ ცესკოსთვის მისაღები იყო საარჩევნო უბნებზე განვითარებული მოვლენები.
აღსანიშნავია, რომ მედიით ვავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, ცესკოს აკრედიტაცია გაცემული ქონდა რუსულ პროპაგანდისტულ მედიასაშუალებებზე, მათ შორის, NTV-ს მიერ აკრედიტირებულ რუს პროპაგანდისტ, “ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ” საქართველოს კანონის დამრღვევ ალექსანდრ მალკევიჩზე. იგი
ძებნილია აშშ-ს სპეც სამსახურების მიერ ამერიკის არჩევნებში ჩარევის ბრალდებით და ჯილდოდ
დაწესებულია 10 მლნ დოლარი. მის აკდრედიტაციაზე პასუხისმგებელია ცესკოს მდივანი.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ მმართველმა პარტიამ გიორგი კალანდარიშვილის ცესკოს თავმჯდომარის პოზიციაზე ყოფნის მიზნით, შეცვალა კანონი, რაც საერთაშორისო ორგანიზაციების კრიტიკის საგანი გახდა. როგორც დღეს ჩანს, მმართველი პარტიისთვის პერსონალურად გიორგი კალანდარიშვილის ამ პოზიციაზე ყოფნა იყო მნიშვნელოვანი საარჩევნო პერიოდში პარტიის ინტერესების გატარების მიზნით. ცესკოს სხდომების ვიდეომასალის ანალიზი ადასტურებს, რომ სასურველი სქემის ხელშესაწყობად უკანონო გადაწყვეტილებების მიღებაში ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილთან ერთად, აქტიურად იყო ჩართული მისი მოადგილე გიორგი შარაბიძე და ცესკოს მდივანი გიორგი ჯავახიშვილი.სრულიად ვაცნობიერებთ, რომ ეფექტიანი გამოძიების ჩატარება იმ პირობებში, როცა ყველა სახელმწიფო ინსტიტუტი, მათ შორის საგამოძიებო სამსახურები, მმართველი პარტიის დაქვემდებარებაშია, ამ ეტაპისთვის არარეალისტურია, თუმცა ზემოაღნიშნულ პირთა მხრიდან სულ მცირე სახეზეა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე მუხლი – სამსახურებრივი გულგრილობა, ხოლო განზრახვის დადასტურების შემთხვევაში სახეზეა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე (სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება) მუხლით გათვალისწინებული დანაშაული საარჩევნო დანაშაულებთან ერთობლიობაში (162 (არჩევნებში ნების განხორციელებისთვის ხელის შეშლა), 164-ე (ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევა), 164 სეკუნდა (ყალბი დოკუმენტის საფუძველზე აღჩევნებში მონაწილეობა), 164 ტერცია (არჩევნების გაყალბება), 164 (4) (ამომრჩევლის ნებაზე ზეგავლენა).ამიტომ, მივმართავთ პროკურატურას, დაიწყოს გამოძიება ცესკოს წარმომადგენელთა მიერ სამოხელეო დანაშაულის ჩადენის ფაქტზე. და ბოლოს, არჩევნების ასეთი მასშტაბური გაყალბების სქემაში ცესკო იყო ერთ-ერთი, და არა ერთადერთი ჩართული სახელმწიფო უწყება. სადამკვირვებლო მისია სხვა მიმართულებებითაც აგრძელებს მუშაობას და საზოგადოებას ეტაპობრივად მივაწვდით ინფორმაცია.

The observation mission "My Vote" calls for accountability of the leaders of the electoral administration
4 Nov, 2024
The observation coalition “My Vote” has repeatedly informed the public about the schemes, forms, and individuals allegedly involved in rigging the parliamentary elections held on October 26. This time, we wish to tell you about the involvement of the Central Election Commission (CEC) in the election fraud process.
The evidence at our disposal, as well as publicly available evidence, demonstrates that the electoral administration played a significant role in implementing a large-scale election-rigging scheme orchestrated by the ruling party. Specifically:
• The CEC did not fulfill its promise that the quality of the ballot paper would ensure voter confidentiality on election day. The ballot was printed on thin paper, allowing individuals present at electronic voting stations to identify the choices made by voters. This decision by the CEC enabled the ruling party to extensively control voters’ choices on election day using both election commission members and video cameras installed near voting booths and counting machines.
• Moreover, without public discussion or consultation with involved parties, the CEC unlawfully and arbitrarily altered the rule defined by the election code two months and nine days before the election. Instead of determining the roles of registrars by lottery on election day, the CEC set the date for this lottery one week before the election. As a result, most observation organizations were unable to monitor this process. Furthermore, changes in the procedure for appointing individuals working with verification devices and determining their identities a week in advance facilitated and made it possible to influence these individuals to comply with the ruling party’s interests.
• This same CEC decision led to the non-transparent assignment of roles responsible for queue management and marking procedures to precinct election commission members. We remind the public that the failure to follow marking rules throughout election day significantly contributed to the success of the fraud scheme. The failure to mark voters made it possible for individuals to vote using someone else’s identification card and personal number.
• Despite the CEC’s public commitment that there would be no impediments to observing the verification process, election day presented a starkly different reality: registration tables were positioned against walls in a way that prevented observers from fully monitoring the process. In cases where our observers were allowed to stand behind verification devices, commission members instructed them to move away, stating that they did not have the right to observe from that location. In certain cases, our observers were deliberately expelled from polling stations for attempting to monitor the verification process.
• There is evidence that the ruling party allowed individuals to cast votes on behalf of those who were not present in Georgia or at their registered address. Implementing such a large-scale scheme would have been impossible without the involvement of the election administration. It is also noteworthy that the CEC’s decision not to open additional polling stations abroad increased the number of citizens who could not participate in the elections. This decision by the CEC facilitated the ruling party’s plan to allow others to vote in place of individuals who were not in Georgia or at their registered address.
• Throughout election day, reports emerged that certain voters were not allowed to vote because they were supposedly listed for mobile ballot boxes and their votes had already been cast. According to information provided to our observation organization, individuals visited their homes on behalf of the election administration, promising to include them in the mobile ballot box list and deliver the mobile ballot box to their homes on election day. However, the mobile ballot box was not brought to them, restricting their voting rights, and in all likelihood, others voted in their place.
• At several polling stations abroad, in cities with large emigrant voter populations, the voting process was hindered by inadequate infrastructure and a shortage of registrars, endangering the entire electoral process — many voters were unable to vote, and the health of voters, observers, and commission members was put at risk.
• According to information circulated by opposition parties and the media, the election administration appointed family members and affiliates of Georgian Dream (the ruling party) representatives as precinct election commission members and chairpersons. It is now clear that the purpose of appointing commission members in this way was to implement a large-scale election-rigging scheme. Commission members obstructed observation efforts by monitoring organizations, acted aggressively, verbally and physically insulted observers, and reacted irritably to written complaints. They facilitated the presence of unauthorized individuals at polling stations, recorded and monitored voters, and relayed voter information to the ruling party’s so-called “call centers.
• Throughout election day, there were numerous reports of voting using someone else’s identification card and personal number, verification process failures, marking procedure violations, malfunctioning marking fluids and flashlights, and violence against representatives of observation organizations. The CEC chairman did not respond to violations and did not instruct commission members or relevant services to react. This raises a substantiated suspicion that the CEC was complicit in the events occurring at polling stations.
It is noteworthy that, according to media reports, the CEC issued accreditation to Russian propaganda media outlets, including a Russian propagandist accredited by NTV, Aleksandr Malkevich, who is known to have violated Georgia’s “Law on Occupied Territories.” He is wanted by U.S. security services for allegedly interfering in U.S. elections, with a reward of $10 million for his capture. The CEC secretary is responsible for his accreditation.We remind the public that the ruling party amended the law to enable Giorgi Kalandarishvili to assume the position of CEC chairman, a move criticized by international organizations. As evident today, it was important for the ruling party to have Giorgi Kalandarishvili in this position to advance the party’s interests during the election period.Analysis of video materials from CEC meetings confirms that CEC chairman Giorgi Kalandarishvili was actively involved in making illegal decisions to support the desired scheme, along with his deputy Giorgi Sharabidze and CEC secretary Giorgi Javakhishvili.We fully recognize that conducting an effective investigation is currently unrealistic under conditions where all state institutions, including investigative services, are under the control of the ruling party. However, at a minimum, the actions of the aforementioned individuals constitute neglect of official duty under Article 342 of the Georgian Criminal Code. If intent is confirmed, this would amount to an offense under Article 332 of the Georgian Criminal Code (abuse of official authority) in conjunction with electoral offenses, including Article 162 (obstructing the exercise of electoral rights), Article 164 (violation of voting secrecy), Article 164-2 (participation in elections based on a forged document), Article 164-3 (election fraud), and Article 164-4 (influence on voters’ will). Therefore, we call on the Prosecutor’s Office to initiate an investigation into the alleged official misconduct of CEC representatives.Finally, it is important to note that the CEC was only one of several state agencies involved in this large-scale election-rigging scheme. The observation mission continues to investigate other aspects and will inform the public in due course.