სტამბოლის კონვენციის სტანდარტები ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენებში
ევროპის საბჭოს კონვენცია „ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლისა და პრევენციის შესახებ“ (შემდეგში „სტამბოლის“ კონვენცია) პირველი რეგიონული ინსტრუმენტია, რომელიც როგორც ევროპის საბჭოს წევრ, ასევე, არაწევრ ქვეყნებს საშუალებას აძლევს, მსოფლიო მასშტაბით შეუერთდნენ და დაამკვიდრონ ბრძოლის ეფექტიანი მექანიზმები ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის გაძლიერების მიმართულებით.
ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის – დანაშაულების სპეციფიკა იმაში მდგომარეობს, რომ მის უმთავრეს მიზეზსა და შედეგს წარმოადგენს ქალსა და მამაკაცს შორის ძალაუფლების ისტორიულად არათანაბარი განაწილება. ძალადობა არის პატრიარქალურ საზოგადოებაში გამოყენებული სოციალური მექანიზმი, რომელიც ქალებს დაქვემდებარებულ მდგომარეობაში ამყოფებს მამაკაცებთან მიმართებით. ქალის მიმართ ძალადობა საზოგადოებაში მისი მეორეხარისხოვანი როლისა და არასრულფასოვნების იდეას ეფუძნება .
2017 წელს საქართველომ მოახდინა სტამბოლის კონვენციის რატიფიცირება და თანმდევი საკანონმდებლო პაკეტი შეიმუშავა. ამ მნიშვნელოვან სიახლეს, წესით, გარდატეხა უნდა შეეტანა სასამართლო პრაქტიკაშიც, მაგრამ ასე არ მომხდარა. სასიკეთო ძვრებთან ერთად ხელშესახებია მთელი რიგი პრობლემები და გამოწვევები პრაქტიკაში.
მოცემული სტატია აანალიზებს ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს 2020 წლის სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიან ბაზაში გამოქვეყნებულ სისხლის სამართლის საქმეებზე განაჩენების დასაბუთებას. მთლიანობაში, შესწავლილია 39 განაჩენი, რომელთა შორისა: მოსამართლე ნიკოლოზ მარგველაშვილის (7 განაჩენი), მოსამართლე თათია გოგოლაურის (21 განაჩენი) და მოსამართლე ნანა ხოჯაძის (11 განაჩენი) მიერ მიღებული გადაწყვეტილებები.
მსხვერპლის ჩვენებაზე დამოკიდებული დამნაშავის „ბედი“
სტამბოლის კონვენცია ( 55-ე მუხლი) ადგენს:
„მხარეები უზრუნველყოფენ, რომ დანაშაულის გამოძიება ან სისხლისსამართლებრივი დევნა არ იყოს მთლიანად დამოკიდებული მსხვერპლის მიერ შეტანილ განცხადებაზე ან საჩივარზე, თუ დანაშაული მთლიანად ან ნაწილობრივ მხარის ტერიტორიაზე იყო ჩადენილი და რომ სასამართლო პროცესი გაგრძელდეს მაშინაც კი, თუ მსხვერპლი გამოიტანს განცხადებას ან საჩივარს.“
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობის მიხედვით, „დაზარალებულს ენიჭება მოწმის ყველა უფლება და ეკისრება მისი ყველა მოვალეობა“, მათ შორის, მისი ჩვენება მიიჩნევა მტკიცებულებად, თუკი დასაშვებობის კრიტერიუმებს აკმაყოფილებს. ის სარგებლობს უფლებით, არ მისცეს ჩვენება, რომელიც დანაშაულის ჩადენაში ამხელს მას ან მის ახლო ნათესავს.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლო გადაწყვეტილებების ანალიზის შედეგად გამოიკვეთა, რომ, თუკი ოჯახში ძალადობის საქმეებზე სასამართლოში საქმის განხილვის ეტაპზე, დაზარალებული არ აძლევს ჩვენებას ბრალდებულის წინააღმდეგ, სასამართლოს, გამამართლებელი გადაწყვეტილება გამოაქვს. მოსამართლე, როგორც წესი, არ ითვალისწინებს დაზარალებულის მიერ გამოძიების ეტაპზე მიცემულ მამხილებელ ჩვენებას.
მოსამართლეები უგულებელყოფენ ოჯახური დანაშაულის სპეციფიკურ ბუნებას: მსხვერპლს და ბრალდებულს ერთობლივი მეურნეობა/თანაცხოვრება აქვთ, ან ჰქონდათ წარსულში და მსხვერპლს მოძალადესთან სოციალური და ემოციური კავშირი აქვს; ხშირად მათ საერთო შვილები ჰყავთ, ან ოჯახის წევრები არიან; უფრო მეტიც, ბევრ შემთხვევაში მსხვერპლს არ გააჩნია ეკონომიკური დამოკიდებულება და შვილის (შვილების) მარჩენლის გარეშე დარჩენის შიშით ცდილობს აარიდოს მოძალადე სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემას; დაზარალებული არ გრძნობს თავს უსაფრთხოდ და მოწყვლადია მოძალადის ზემოქმედების მიმართ. ამ ფაქტორების გამო, ძალიან ხშირია შემთხვევა, როდესაც დაზარალებული, რომელმაც საშველად სამართალდამცავებს მოუხმო, სასამართლო სხდომაზე უარს ამბობს ბრალდების დამადასტურებელი ჩვენების მიცემაზე.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლო თავის გადაწყვეტილებას, როგორც წესი, დაზარალებულის ჩვენებას აფუძნებს და ამ მიდგომას უზენაესი სასამართლოს პრაქტიკით ამყარებს.
ტენდენცია, რომელიც ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებების ანალიზის შედეგად იკვეთება, ფუნდამენტურად ეწინააღმდეგება სტამბოლის კონვენციის ზემოაღნიშნულ სტანდარტსა და სულისკვეთებას.
შეგვხვდა საგამონაკლისო შემთხვევაც, როდესაც ქუთაისის საქალაქო სასამართლო მტკიცებულებების ნაწილში დაზარალებულის გამოკითხვის ოქმს დაეყრდნო, თუმცა ეს იმიტომ არ მომხდარა, რომ მან დაზარალებულის დაცვის ინტერესი გაითვალისწინა, როგორც ამას სტამბოლის კონვენცია ავალდებულებდა. ამ საქმეში ბრალდებული აღიარებდა დანაშაულს და მოსამართლემ გამამტყუნებელი განაჩენი გამოიტანა.
„ბრალდებული ინანიებს დანაშაულს“
სტამბოლის კონვენცია (49-ე მუხლის მე-2 პუნქტი) კიდევ უფრო ამყარებს ამ ვალდებულებას და სახელმწიფოებისგან მოითხოვს ამ კონვენციით განსაზღვრული დანაშაულების ეფექტიანად გამოძიებასა და სასამართლო წესით დასჯას. აქ იგულისხმება შესაბამისი ფაქტების დადგენა, ყველა არსებული მოწმის გამოკითხვა, სასამართლო ექსპერტიზა მულტიდისციპლინური მიდგომების გამოყენებით და სისხლის სამართლის დანაშაულთა თანამედროვე საგამოძიებო მეთოდების გამოყენებით წარმართვა საქმის სრულყოფილი ანალიზის მიზნით.
ჩვენ მიერ გამოკვლეულ სასამართლოს გადაწყვეტილებებში ხშირია შემთხვევა, როდესაც მოძალადის მიერ დანაშაულის მონანიება სასჯელის შემამსუბუქებელ გარემოებად არის მიჩნეული და მისი გათვალისწინებით, დამნაშავეს უფარდებენ პირობით მსჯავრს ან საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომას.
უფრო მეტიც, ერთ-ერთ საქმეში საერთოდ უგულებელყოფილია ისეთი არსებითი ხასიათის მტკიცებულება, როგორიცაა სასამართლოს სამედიცინო დასკვნა:
„საქმეში წარმოდგენილია აგრეთვე სამედიცინო ექსპერტიზის N0——– დასკვნა, რომლის თანახმად – წარმოდგენილი სამედიცინო დოკუმენტაციის (სასწრაფო–სამედიცინო დახმარების გამოძახების ბარათი N327-ის ასლი) – მონაცემებისა: მიღებულ ტრავმასთან დაკავშირებით მოქ: მ—- გ——– გაეწია სასწრაფო-სამედიცინო დახმარება 25.10.2018 წელს და დაესვა დიაგნოზი: თავის ღია ჭრილობა. 25.10.2018 წ. 20:16-20:25 სთ–ზე ჩატარებული პირადი გასინჯვით მოქ. მ—- გ——– სხეულზე გარეგნულად აღენიშნებოდა დაზიანება უსწოროკიდეებიანი ჭრილობის სახით (აღწერილობა და ზუსტი ლოკალიზაცია იხილეთ პირადი გასინჯვის მონაცემებში). ყოველივე ზემოთ აღნიშნულიდან გამომდინარე დაზიანება განვითარებულია რაიმე მკვრივი–ბლაგვი საგნის ზემოქმედების შედეგად და მიეკუთვნება სხეულის დაზიანებათა მსუბუქ ხარისხს, ჯანმრთელობის მოუშლელად.“
ვინაიდან ბრალდებული არ აღიარებდა დანაშაულს და დაზარალებულმაც მის სასარგებლოდ შეცვალა ჩვენება სასამართლო განხილვის ეტაპზე, მოსამართლემ საქმეში არსებული, სხეულის დაზიანების დამადასტურებელი სამედიცინო დასკვნის მიუხედავად, გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა.
ასეთი პრაქტიკა არ არის თავსებადი ქალის მიმართ ძალადობის ფაქტის ყოველმხრივ გამოძიებასა და დამნაშავის სისხლისსამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემის ფუნდამენტურ პრინციპებთან, რომელთაც სახელმწიფოს სტამბოლის კონვენცია ავალდებულებს.
„თანაზომიერი და გადამარწმუნებელი ზეგავლენის მქონე სანქცია“
სტამბოლის კონვენციით (45-ე მუხლი) „მხარეები იღებენ ყველა საჭირო საკანონმდებლო ან სხვა ზომას იმის უზრუნველსაყოფად, რომ ამ კონვენციით დადგენილი დანაშაული ისჯებოდეს ეფექტური, თანაზომიერი და გადამარწმუნებელი ზეგავლენის მქონე სანქციების საშუალებით, ამ დანაშაულთა სერიოზულობის გათვალისწინებით. ეს სანქციები მოიცავს, სადაც ეს მიზანშეწონილია, თავისუფლების აღკვეთას...
გამოკვლეული სასამართლო განაჩენები აჩვენებს, რომ მოსამართლეები ოჯახში ძალადობაში დამნაშავედ ცნობილ პირებს, ძირითადად, უფარდებენ პირობით მსჯავრს ან აკისრებენ საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომის საათებს. მართლმსაჯულების ასეთი პასუხი ძალადობის მიმართ კიდევ უფრო უმძაფრებს მსხვერპლს უმწეობის განცდას და შიშს, რომ მოძალადე კვლავ მიმართავს მასზე ფიზიკურ ან ფსიქოლოგიური ზეწოლას.
სასამართლოს გადაწყვეტილებების სამოტივაციო ნაწილის მიხედვით, ოჯახური დანაშაულის საქმეზე გამოიყენება დამამძიმებელი გარემოება სასჯელის დანიშვნის ნაწილში სისხლის სამართლის კოდექსის 531-ე მუხლის შესაბამისად. აღნიშნული სამართლებრივი ნორმის პირველი ნაწილი, სხვა საფუძვლებთან ერთად, შეეხება გენდერული შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილი დანაშაულისთვის პასუხისმგებლობის დამძიმებას. მეორე ნაწილის მიხედვით, დანაშაულის ჩადენა ოჯახის ერთი წევრის მიერ ოჯახის სხვა წევრის მიმართ, უმწეო მდგომარეობაში მყოფის მიმართ, არასრულწლოვანის მიმართ ან მისი თანდასწრებით, განსაკუთრებული სისასტიკით, იარაღის გამოყენებით ან იარაღის გამოყენების მუქარით, სამსახურებრივი მდგომარეობის გამოყენებით, არის პასუხისმგებლობის დამამძიმებელი გარემოება.
ამ დებულების პრინციპია შემდეგი: მისი პირველი ან მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული დამამძიმებელი გარემოების არსებობისას დანაშაულის ჩადენის შემთხვევაში, თავისუფლების აღკვეთის დანიშვნისას მოსახდელი სასჯელის ვადა 1 წლით უნდა აღემატებოდეს ჩადენილი დანაშაულისათვის ამ კოდექსის შესაბამისი მუხლით ან მუხლის ნაწილით გათვალისწინებული სასჯელის მინიმალურ ვადას.
მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლო განაჩენის სამოტივაციო ნაწილში მსჯელობს, როგორც წესი, სსკ-ის 531 მუხლით გათვალისწინებული გარემოებების, როგორც სასჯელის დამამძიმებელი გარემოების გამოყენების თაობაზე, ხშირად განაჩენის სარეზოლუციო ნაწილში არ გვხვდება ამაზე მსჯელობა.
არის გარკვეული საქმეები, როდესაც სასამართლო სასჯელის სახედ იყენებს თავისუფლების აღკვეთა, თუმცა ეს, ძირითადად, ისეთ შემთხვევებს შეეხება, როდესაც მსჯავრდებულს შეფარდებული ჰქონდა პირობითი მსჯავრი და მან ჩაიდინა განმეორებითი დანაშაული – ოჯახში ძალადობა.
ასეთ საქმეებზე დაკვირვება დამატებითი დასკვნის საფუძველს გვაძლევს: მსუბუქი ხასიათის სასჯელების გამოყენება, როგორიცაა პირობითი მსჯავრი ან საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა მსხვერპლის მიმართ განმეორებითი დანაშაულის ჩადენის რისკს ზრდის.
ერთ-ერთ საგამონაკლისო გადაწყვეტილებაში საპატიმრო სასჯელი ჰქონდა გამოყენებული ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს, თუმცა სააპელაციო სასამართლომ შეცვლა უფრო მსუბუქი ღონისძიებით, რაც ქვედა ინსტანციის სასამართლოებისთვის ერთგვარი მინიშნებაა სასჯელის შერჩევის ნაწილში.
ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენებში გამოვლენილი ტენდენცია სასჯელის მსუბუქი ღონისძიების გამოყენების თაობაზე ემთხვევა საერთო სასამართლოების მთლიან სურათს უზენაესი სასამართლოს სტატისტიკის მიხედვით. საერთო სასამართლოებში 2020 წლის სისხლის სამართლის საქმეებზე პირველი ინსტანციის სასამართლოებში 1491 საქმიდან 225 საქმეზე დადგა გამამართლებელი განაჩენი, 379 საქმეზე – სასჯელის სახედ განისაზღვრა თავისუფლების აღკვეთა, 706 საქმეზე – პირობითი მსჯავრი, 196 საქმეზე – საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა, ხოლო 2 საქმეზე – ჯარიმა.
გადაწყვეტილებების დასაბუთება გენდერული ნიშნით ჩადენილი დანაშაულის შესახებ
სტამბოლის კონვენცია აღიარებს ქალთა მიმართ ძალადობის გენდერულ ბუნებას. „ქალთა მიმართ ძალადობის გენდერული ნიშნით“ ჩადენა გულისხმობს „ქალის წინააღმდეგ მიმართულ ძალადობას იმის გამო, რომ ის ქალია ან რომელიც არათანაზომიერად უარყოფით ზემოქმედებას ახდენს ქალებზე.“
სამწუხაროდ, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს განაჩენების შესწავლამ აჩვენა, რომ სასამართლო არ აფასებს ქალთა მიმართ ძალადობის გენდერულ ბუნებას, სტამბოლის კონვენციის მოთხოვნათა შესაბამისად.
რამდენიმე განაჩენის სამოტივაციო ნაწილში ვკითხულობთ, რომ „ოჯახში ძალადობასთან საბრძოლველად მიღებული კანონების შესრულებას აბრკოლებს საზოგადოებაში არსებული დამოკიდებულება და ღრმად ფესვგადგმული პატრიარქალური მიდგომები და გენდერული სტერეოტიპები, რაც გენდერული ნიშნით ძალადობის მიმართ შემწყნარებლურ დამოკიდებულებას განაპირობებს, ხოლო ოჯახში ძალადობა ქვეყნის უმეტეს ნაწილში ძალზე პირადულ და არა საჯარო საკითხად მიიჩნევა.“
შემდეგ მოსამართლეს მოჰყავს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციის აღმოფხვრის კომიტეტის 2015 წლის გადაწყვეტილება საქმეზე X და Y საქართველოს წინააღმდეგ, ასევე, სახელმწიფოს მიერ პოზიტიური ვალდებულების შესრულების ნაწილში, ევროსასამართლოს საქმე OPUZ V. TURKEY.
საბოლოოდ კი, ასეთ გადაწყვეტილებას იღებს:
„სასამართლოს მიაჩნია, რომ კ—- ლ——-ეს უნდა განესაზღვროს – ჯარიმა და საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა. ჯარიმის სახით განსაზღვრული თანხის ოდენობასთან დაკავშირებით სასამართლო ითვალისწინებს ბრალდებულის მიერ ჩადენილი დანაშაულის ხასიათს, ბრალდებულის პიროვნებას, მის ეკონომიურ მდგომარეობას და გამომდინარე აქედან, კ—- ლ——-ის მიმართ ჯარიმა 5000 (ხუთი ათასი) ლარის ოდენობით არის, როგორც ადეკვატური და პროპორციული ზემოქმედების ღონისძიება, რაც, ერთი მხრივ, დამაფიქრებელი იქნება მისთვის, რათა უკეთ გააცნობიეროს ჩადენილი ქმედების ხასიათი, გასაკიცხაობის ხარისხი, განიმსჭვალოს მართლწესრიგის დაცვითა და კანონის წინაშე პასუხისმგებლობის გრძნობით, ხოლო მეორე მხრივ, სასამართლოს მიერ ბრალდებულის მიმართ სასჯელის სახით ჯარიმის ზემოაღნიშნული ოდენობით განსაზღვრა და საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა სრულად უზრუნველყოფს სასჯელის მიზნების განხორციელებას – სამართლიანობის აღდგენას, ახალი დანაშაულის თავიდან აცილებას და დამნაშავის რესოციალიზაციას“.
მიუხედავად იმისა, რომ მოსამართლე შეეხო ოჯახში ძალადობის შემთხვევაში ადეკვატური სასჯელის გამოყენების პრინციპს და რამდენიმე საერთაშორისო გადაწყვეტილებაც ახსენა, მან მაინც ბრალდებულის მდგომარეობის გათვალისწინებით მიიღო გადაწყვეტილება და ყურადღება გენდერული ნიშნით დანაშაულის ნიშნების არსებობაზე ან არარსებობაზე საერთოდ არ გაამახვილა. ამასთან, გაურკვეველი რჩება, ფულადი ჯარიმის პირობებში, როგორ დაფიქრდება მოძალადე თავისი ქცევის „გასაკიცხაობის ხარისხზე“, აგრეთვე, მის მიერ დანაშაულის განმეორებით ჩადენის რისკი განაჩენში კვლავ არ არის შეფასებული.
ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებების შაბლონური გამოყენება
ქუთაისის სასამართლოს გადაწყვეტილებებში ვხვდებით ციტატებს ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებებიდან, ძირითადად, მტკიცებულებების უტყუარობის, რელევანტურობისა და გონივრულ ეჭვს მიღმა სტანდარტების შესახებ. არ არის განვითარებული მსჯელობა გენდერული ნიშნით ძალადობასთან ბრძოლის წინააღმდეგ ევროპულ სტანდარტებზე დაფუძნებით.
არც ერთ საქმეში არ ჩანს, რომ ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართლის გამოყენებამ გავლენა მოახდინა საქმის საბოლოო შედეგზე ან კონკრეტული სამართლებრივი საკითხის გადაწყვეტაზე.
სასამართლო გადაწყვეტილებების ანალიზმა ცხადყო, რომ ოჯახში ძალადობის საქმეებში სასამართლო განაჩენები არ გამოხატავს სტამბოლის კონვენციის სულისკვეთებას და არ პასუხობს სრულად მის მთავარ მიზანს – „დაიცვას ქალები ძალადობის ყველა ფორმისაგან და აღკვეთოს, სისხლისსამართლებრივად დევნოს და აღმოფხვრას ძალადობა ქალების მიმართ და ოჯახში ძალადობა“.
იმისთვის, რომ სტამბოლის კონვენციის სიკეთეები ხელშესახები გახდეს ქალებისთვის საქართველოში, მის კვალდაკვალ უნდა განვითარდეს საქართველოს სასამართლო პრაქტიკაც.

The Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic violence (hereinafter the Istanbul Convention) is the first regional tool, which allows both member and non-member countries of the Council of Europe to join and establish effective mechanisms of combating violence against women and domestic violence.
The specificity of crimes - violence against women and domestic violence lies in the fact that its main cause and result is the historically unequal distribution of power between men and women. Violence is a social mechanism used in a patriarchal society, which puts women in a subordinate position in relation to men. Violence against women is based on the idea of their secondary role and inferiority in society.
In 2017, Georgia ratified the Istanbul Convention and developed an accompanying legislative package. This important news, as a rule, should have been a turning point in court practice as well, but it did not happen. Along with the positive changes, there is a number of tangible problems and challenges in practice.
The article analyzes the justification of judgments on criminal cases published in the 2020 unified base of court decisions by the Kutaisi City Court. A total of 39 judgments were studied, among them: 7 decisions by judge Nikoloz Margvelashvili, 21 decisions by judge Tatia Gogolauri and 11 decisions by judge Nana Jokhadze.
“Fate” of the offender depending on the testimony of the victim
The Istanbul Convention (Article 55) states:“Parties shall ensure that investigations into or prosecution of offenses
shall not be wholly dependant upon a report or complaint filed by a victim if the offense was committed in whole or in part on its territory and that
the proceedings may continue even if the victim withdraws her or his statement or complaint.”
According to the Criminal Procedure Law of Georgia, “A victim shall be assigned all rights and obligations of a witness”, among them, their testimony is considered evidence if it meets the criteria for admissibility. they have the right not to give evidence that implicates them or their close relative in committing a crime.
As a result of the analysis of Kutaisi city court decisions, it was revealed that if the victim does not testify against the accused at the stage of case consideration in the court, the court issues an acquittal decision. The judge, as a rule, does not take into account the whistleblowing testimony given by the victim at the stage of the investigation.
Judges ignore the specific nature of domestic crime: The victim and the accused have a joint household/cohabitation or had one in the past, and the victim has a social and emotional connection with the perpetrator; often they have common children or are family members; in addition, in many cases, the victim does not have economic independence and fearing that their child(ren) will be left without a breadwinner, tries to avoid prosecution of the abuser; the victim does not feel safe and is vulnerable towards the perpetrator. Due to these factors, it is very common when the victim, who called the law enforcement officers for help, refuses to give evidence confirming the accusation during the court hearing.
Kutaisi City Court usually bases its decision on the testimony of the victim and justifies this approach with the Supreme Court practice.
The trend, seen as a result of the analysis of the justifications of Kutaisi City Court fundamentally contradicts the above-mentioned standard and spirit of the Istanbul Convention.
We met an exceptional case as well, when Kutaisi City Court relied on the interview of the victim as part of the evidence, however, this did not happen because the court took the interest of a victim into consideration, as obliged by the Istanbul Convention. In this case, the accused pleaded guilty and the judge issued a guilty verdict.
“The accused repents the crime”
The Istanbul Convention (paragraph 2 of Article 49) reinforces this obligation and requires states to effectively investigate and prosecute crimes defined by this Convention through the court. This implies establishing relevant facts, interviewing all available witnesses, forensic examinations using multidisciplinary approaches, and managing criminal proceedings using modern investigative methods for the purpose of a complete analysis of the case.
In the court decisions we examined, there are frequent cases when the perpetrator’s repentance of the crime is considered a mitigating circumstance and, taking it into account, is given a suspended sentence or community service.
Even more, in one of the cases, evidence of such an essential nature as the medical report of the court was completely ignored:
“The case also includes medical examination conclusion No. ---, according to which – based on presented medical documentation (copy of the ambulance call card N327): in regards to the received injury, citizen M--- G--- was provided emergency medical assistance on 25.10.2018 and was diagnosed: with an open head injury. Personal examination of citizen M--- G---’s body conducted on 25.10.2018 at 20:16-20:25 showed an external injury in the form of an irregular cut (see description and exact localization on the personal examination data). As the result of the aforementioned, the injury had been developed as a result of the impact of some dense-blunt object and belongs to the light degree of body injuries, not affecting health.”
Since the accused did not plead guilty and the victim changed her testimony in his favor at the trial, the judge issued an acquittal verdict despite the medical report confirming body injury.
Such practice is not compatible with the fundamental principles of a comprehensive investigation of the fact of violence against women and criminal prosecution of the perpetrator, which the Istanbul Convention obliges the state to fulfill.
“Sanction with proportionate and dissuasive effect”
According to the Istanbul Convention (Article 45) “Parties shall take the necessary legislative or other measures to ensure that the offenses established in accordance with this Convention
are punishable by effective, proportionate and dissuasive sanctions, taking into account their seriousness. These sanctions shall include, where appropriate, sentences involving the deprivation of liberty...”
The examined sentences show that judges generally give probation or hours of community service to those convicted of domestic violence. Such a response from the judiciary to violence deepens the victim’s feeling of helplessness and fear that the abuser will again apply physical or psychological pressure on them.
According to the motivational part of the court decisions, an aggravating circumstance is used in case of domestic crime in the sentencing part in accordance with Article 531 of the Criminal Code. The first part of the mentioned legal norm, among other grounds, concerns the aggravation of responsibility for the crime committed on the grounds of
gender intolerance. According to the second part, Commission of crime by one family member against another family member, against a helpless person, a minor or in his/her presence, with extreme cruelty, with the use of a weapon or under the threat of using a weapon, by abusing the official position shall be an aggravating factor for liability for all respective crimes.
The principle of this provision is as follows: When imposing a fixed term imprisonment for a crime committed with an aggravating factor under paragraph 1 or 2 of this article, the term of a sentence to be served shall exceed, at least by one year, the minimum term of sentence provided for the committed crime under the respective article or part of an article of this Code.
Although the court usually discusses the circumstances provided for in Article 531 of the Criminal Code as an aggravating circumstance for the punishment in the motivational part of the judgment, often it is not mentioned in the resolution.There are cases where the court uses imprisonment as a form of punishment, however, these are mainly the cases where the convict was given a conditional sentence and reoffended - domestic violence.
Observing such cases gives us the basis for an additional conclusion: using lenient sentences, such as probation or community service, increases the risk of reoffending against the victim.
In one of the exceptional decisions, Kutaisi City Court used imprisonment as a sentence. However, the Court of Appeals changed it with a more lenient measure, which is a kind of indication for the lower instance courts in choosing the way of punishment.
According to the
statistics of the Supreme Court, the trend revealed in Kutaisi City Court decisions regarding the use of lenient measures of punishment reflects the overall picture of the Common Courts. During 2020, in the Common Courts, the first instance courts had 225 acquittal verdicts out of a total of 1491 cases, 379 were sentenced to imprisonment, 706 – were conditional sentences, 196 were community service, and 2 - were fines.
Justification of Decisions on Gender-based Offences
The Istanbul
Convention recognizes the gendered nature of violence against women. “Gender-based violence against women” refers to “violence that is directed against a woman because she is a woman or that disproportionately affects women.” Unfortunately, studying Kutaisi City Court decisions revealed that the court does not consider the gendered nature of violence against women, as required by the Istanbul Convention.
As we read in some motivational parts of the verdict, “the implementation of the laws adopted to combat domestic violence is hindered by the existing attitude in the society and deep-rooted patriarchal attitudes and gender stereotypes, leading to a tolerant attitude towards gender-based violence, while domestic violence is considered a very personal and not a public issue in most parts of the country.”
A judge then cites the 2015 decision of the Committee on the Elimination of Discrimination against Women in X and Y v. Georgia, and the case of the European Court of Justice OPUZ V. TURKEY, in the part of the performance of the positive obligation by the state.
Finally, the judge makes the following decision:
“The court believes to determine a fine and community service for K---L---. Regarding the amount of the fine, the court takes into account the nature of the offense committed by the accused, the personality of the accused, and his economic situation, and considering all these, A fine of 5000 (five thousand) GEL is imposed towards K--- L--- as an adequate and proportionate measure, which, on the one hand, will be thought-provoking for him to better understand the nature of the committed action, degree of reprehensibility, to get a sense of law and order and responsibility towards the law, but on the other hand, determination of the above-mentioned fine and community service as a punishment for the accused by the court fulfills the goals of the punishment – the restoration of justice, preventing new offense and resocialization of the offender.”
Although the judge mentioned the principle of applying an adequate measure in the case of domestic violence, as well as several international decisions, he still made a decision taking into account the condition of the accused and did not focus on the presence/absence of gender-based offense signs at all. In addition, it is unclear, how the monetary fine will make an offender think about the “reprehensibility” of his behavior. The risk of reoffending is not assessed in the verdict either.
Model use of European Court Decisions
In the decisions of Kutaisi City Court, we find quotes from the decisions of the European Court of Human Rights, mainly on the infallibility of evidence, relevance, and standards beyond a reasonable doubt. There is no development of justification against gender-based violence based on European standards.
None of the cases show that the application of the case law of the European Court has influenced the final outcome of the case or the resolution of a particular legal issue. A review of the court decisions made it obvious that court resolutions on the cases of domestic violence do not reflect the spirit of the Istanbul Convention and do not correspond its main point – “protect women from any kind of violence and prevent, criminally prosecute and eliminate violence against women and domestic violence.” In order for the benefits of the Istanbul Convention to become tangible for women in Georgia, Georgian judicial practice should also develop in its footsteps.
---Georgian Court Watch Project: "Active Citizen Involvement for a Better Judicial System"The article was prepared with funding from the European Foundation, within the framework of a grant from the Danish International Development Agency. The author is responsible for its content. The article does not reflect the official positions of the European Foundation and the Danish International Development Agency.