ბრიფინგი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების არჩევასთან დაკავშირებით
საქართველოს სასამართლოს გუშაგის დირექტორმა, ნაზი ჯანეზაშვილმა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 3 არამოსამართლე წევრის არჩევასთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართა.
პირველ რიგში მან ისაუბრა იმის შესახებ, რომ პარლამენტის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება არ შეესაბამება სასამართლო სისტემაში არსებულ გამოწვევებს.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო შედგება 15 წევრისგან, რომელშიც შედის 9 მოსამართლე წევრი, პარლამენტის მიერ არჩეული 5 არამოსამართლე წევრი და პრეზიდენტის მიერ დანიშნული 1 წევრი.
გავრცელებული მოსაზრება, რომ თითქოს ამ გადაწყვეტილებით მნიშვნელოვანი არაფერი იცვლება, მცდარია შემდეგი გარემოების გამო: იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში პრეზიდენტის მიერ დანიშნულ არამოსამართლე წევრს თამარ ღვამიჩავას უფლებამოსილების ვადა 2024 წლის ივლისში ეწურება. შესაბამისად, საქართველოს პრეზიდენტს სალომე ზურაბიშვილს, მისი უფლებამოსილების ვადის ფარგლებში მოუწევს ღვამიჩავას ნაცვლად ერთი ახალი არამოსამართლე წევრის დანიშვნა.
არსებული პოლიტიკური რეალობიდან გამომდინარე, ე.წ. კლანს არ აქვს გარანტია იმისა, რომ სალომე ზურაბიშვილი კვლავ დანიშნავს თანამდებობაზე ისეთ პირს, რომელიც ღვამიჩავას მსგავსად, იუსტიციის საბჭოში მოსამართლე წევრების გადაწყვეტილებებს დაუჭერს მხარს. გამომდინარე აქედან, 17 მაისს კლანისადმი ლოიალურად განწყობილი კადრების არჩევა სასამართლო სისტემაში მოქმედი გავლენიანი ჯგუფისა და პოლიტიკური ხელისუფლებისთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვანი იყო. საქმე ის არის, რომ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მხოლოდ მოსამართლე წევრების მხარდაჭერა (9 ხმა) საკმარისი არ არის საკვანძო გადაწყვეტილებების მისაღებად. მას წევრთა არანაკლებ 2/3-ის (10 ხმა) თანხმობა სჭირდება. ამიტომ ე.წ. კლანისადმი ლოიალურად განწყობილი არამოსამართლე წევრების არჩევით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უმრავლესობას უკვე აქვს გარანტირებული ხმათა რაოდენობა, მიუხედავად იმისა, დანიშნავს თუ არა საქართველოს პრეზიდენტი კლანისადმი ლოიალურ კადრს, როგორც ეს 2020 წელს მოხდა.
შესაბამისად, ამ გადაწყვეტილებით, მომავალი 4 წლის განმავლობაში იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში არსებული წესრიგი მყარად შენარჩუნდება.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო პირს მოსამართლედ ნიშნავს, თუ გადაწყვეტილებას მხარს დაუჭერს სრული შემადგენლობის არანაკლებ 2/3. ანალოგიურად, სრული შემადგენლობის 2/3-ის მხარდაჭერით წარუდგენს პარლამენტს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლის თანამდებობაზე ასარჩევ კანდიდატებსაც. გარდა ამისა, 2/3-ით იღებს სხვა არაერთ გადაწყვეტილებას, რომელთა შორისაა მოსამართლეთა მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების საკითხი და დამოუკიდებელი ინსპექტორის თანამდებობიდან გათავისუფლება.

Briefing on the election of non-judicial members of the High Council of Justice
The director of the Georgian Court Watch, Nazi Janezashvili held a briefing on the election of 3 non-Judge members of the High Council of Justice.
First of all, she spoke about the fact that the decision made by the Parliament does not correspond to the challenges in the judicial system.
The High Council of Justice consists of 15 members, which include 9 judicial members, 5 non-judicial members elected by the parliament, and 1 member appointed by the president.
The widespread opinion that nothing important changes with this decision is erroneous due to the following circumstance: the term of office of Tamar Gvamichava, a non-judge member appointed by the president of the High Council of Justice, expires in July 2024. Accordingly, President Salome Zurabishvili will have to appoint one new non-judge member instead of Gvamichava within her term of office.
Depending on the current political reality, the so-called clan has no guarantee that Salome Zurabishvili will again appoint a person who, like Gvamichava, will support the decisions of the judge members in the Council of Justice. Therefore, on May 17, the election of personnel loyal to the clan was critical for the influential group and political authorities operating in the judicial system. The case is that only the support of the judge members in the High Council of Justice (9 votes) is not enough to make key decisions. It requires the consent of at least 2/3 of the members (10 votes). Therefore, by electing non-judicial members loyal to the clan, the majority of the High Council of Justice already has a guaranteed number of votes, regardless of whether the president of Georgia appoints a staff loyal to the clan, as happened in 2020.
Accordingly, with this decision, the order in the High Council of Justice will be firmly maintained for the next 4 years.
The High Council of Justice appoints a person as a judge if at least 2/3 of the full composition supports the decision. Similarly, with the support of 2/3 of the full composition, the candidates for the position of Supreme Court judge will be presented to the parliament. In addition, 2/3 makes a number of other decisions, among which is the issue of disciplinary proceedings against judges and the dismissal of an independent inspector.