საზოგადოებრივი ორგანიზაციების მიმართვა ევროკომისარ ვარჰეის
2022 წლის  23 ივნისს ევროკავშირმა საქართველოსთვის ევროპული პერსპექტივის მინიჭების გადაწყვეტილება მიიღო. ეს  მნიშვნელოვანი ეტაპია ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრების გზაზე. ამასთან ერთად ვაცნობიერებთ, რომ საჭიროა ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის მიცემული თორმეტი რეკომენდაციის შესრულება, რაც ქვეყნისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინაპირობაა. აღნიშნული რეკომენდაციებიდან ერთ-ერთი გულისხმობს სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობას გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ყველა დონეზე.
როგორც თქვენთვის ცნობილია, საქართველოს ძლიერი სამოქალაქო საზოგადოება ჰყავს, რომელიც უაღრესად მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესში. ჩვენი მთავარი მიზანია, ხელი შეუწყოს საქართველოს ევროკავშირში გაწევრებას და, შესაბამისად, ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მიღებას. სამოქალაქო საზოგადოება აქტიურ ზედამხედველობას უწევს ხელისუფლების მიერ 12 რეკომენდაციის შესრულებას. ჩვენ მივესალმებით ევროკომისიის გადაწყვეტილებას 2023 წლის გაზაფხულზე რეკომენდაციების შესრულებასთან დაკავშირებით შუალედური შეფასება მოამზადოს. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ძალიან დაეხმარება საქართველოსა და მის პარტნიორებს დაინახონ თუ რა ეტაპზეა ქვეყანა კანდიდატის სტატუსის მოპოვების გზაზე.
იმის გათვალისწინებით, რომ სამოქალაქო საზოგადოების ნაწილი ჩართულია რეკომენდაციების შესრულების მონიტორინგის პროცესში, მოგმართავთ თხოვნით, შუალედური შეფასება იყოს საჯარო და ხელმისაწვდომი დაინტერესებული მხარეების, მათ შორის ქვეყნის სამოქალაქო საზოგადოებისთვის. ევროკომისიის შუალედური შეფასების საჯაროობა უზრუნველყოფს პროცესის გამჭვირვალობას, შესაძლებელს გახდის მასში სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურ მონაწილეობას და მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს პრიორიტეტების შესრულებაზე ეფექტიანი ზედამხედველობის განხორციელებას.

The appeal of civil society organizations to European Commissioner Varhelyi
On June 23, 2022, the European Union decided to give Georgia a European perspective. This is an important stage in the country's accession to the European Union. At the same time, we realize that it is necessary to implement twelve recommendations given by the European Union to Georgia, which is a precondition for granting the country the status of a candidate for EU membership. One of these recommendations implies the involvement of civil society in the decision-making process at all levels.
As you know, Georgia has a strong civil society, which plays an extremely important role in the process of European integration of the country. Our main goal is to support Georgia's membership in the European Union and, accordingly, to obtain the status of an EU candidate. Civil society actively supervises the implementation of 12 recommendations by the government. We welcome the decision of the European Commission to prepare an interim assessment on the implementation of the recommendations in spring 2023. We believe that this will help Georgia and its partners to see at what stage the country is on the path to obtaining the candidate status.
Considering that part of civil society is involved in monitoring the implementation of the recommendations, we request that the interim assessment be made public and accessible to interested parties, including the country's civil society. Publicity of the interim assessment of the European Commission will ensure transparency of the process, enable active participation of civil society in it and significantly facilitate effective supervision over the implementation of priorities.