რა ვიცით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ახალ არამოსამართლე წევრებზე?
საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო თითქმის 2 წელია, რაც არასრული შემადგენლობით ახორციელებს საქმიანობას, ეს ვითარება კი ქმნიდა და ქმნის პრობლემებს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობაში, როგორც 3-წლიან ვადაში მყოფი მოსამართლეთა შეფასებისას, ასევე, მისი გამჭვირვალობისა და ნდობის თვალსაზრისით.
საქართველოს პარლამენტი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 5 წევრს ირჩევს კონკურსის საფუძველზე, ფარული კენჭისყრით, სრული შემადგენლობის არანაკლებ სამი მეხუთედის უმრავლესობით, საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტით დადგენილი წესით.
საქართველოს პარლამენტს კანონით დადგენილ ვადებში უნდა აერჩია 5 არამოსამართლე წევრი, თუმცა ეს ვალდებულება არ შეასრულა.
ვინაიდან პარლამენტის სრული შემადგენლობა გულისხმობს 150 დეპუტატს, შესაბამისად, მინიმუმ 90 დეპუტატის ხმაა საჭირო იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს თითოეული არამოსამართლე წევრის ასარჩევად.
17 მაისს პარლამენტმა აირჩია 3 არამოსამართლე წევრი: ზურაბ გურასპაშვილი (93 ხმით), ტრისტან ბენაშვილი (93 ხმით) და გიორგი გზობავა (91 ხმით).
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არამოსამართლე წევრების არჩევა ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მისაღებად ერთ-ერთი პირობაა.
ინფორმაცია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 3 არამოსამართლე წევრის შესახებ, რომლებიც საქართველოს პარლამენტმა აირჩია.
ზურაბ გურასპაშვილი
კანდიდატი სამოქალაქო განვითარების საზოგადოებამ წარადგინა.
დაბადების თარიღი: 1984 წლის 14 ივლისი.
უმაღლესი განათლება: 1999-2004 წლები, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მესხიას ფილიალი, იურისტის კვალიფიკაცია.
სამუშაო გამოცდილება: 2006 წელს გახდა სტაჟიორი საქართველოს გენერალურ პროკურატურაში, შემდგომ 2010 წლამდე იყო პროკურორი თბილისის ისანი-სამგორის რაიონულ პროკურატურაში.
სამუშაო გამოცდილებასთან დაკავშირებით ანრი ოხანაშვილმა პარლამენტში განაცხადა, რომ „ზურაბ გურასპაშვილს აქვს მრავალმხრივი სამუშაო გამოცდილება, რომელიც დასტურდება შესაბამისი დოკუმენტებით.“
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად არჩევამდე ის იყო შინაგან საქმეთა სამინისტროს გენერალური ინსპექციის საგამოძიებო სამმართველოს უფროსი.
პარლამენტში კანდიდატთან გასაუბრებისას ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში გაგზავნილი განაცხადების კლების შესახებ ზურაბ გურასპაშვილმა უპასუხა:
„ეს რა თქმა უნდა გამოწვეულია იმით, რომ საქართველოში უზენაესი სასამართლო გარკვეულწილად, როგორც სასამართლო, რომელიც ასე ვთქვათ პრაქტიკას აყალიბებს და ერთგვაროვანი პრაქტიკისკენ წავიდა. და პირველი და მეორე ინსტანციის სასამართლოები ამ პრაქტიკით მიდიან. შესაბამისად ის 3-საფეხურიანი სასამართლო, რომლის სარგებლობის უფლებაც აქვთ მოქალაქეებს, არის ბოლომდე დამოუკიდებელი. სისტემა გაძლიერდა, რამაც განაპირობა მოქალაქეების მხრიდან სტრასბურგის სასამართლოში ნაკლები საქმეების და საჩივრების შეტანა.“
გურასპაშვილის დეკლარაციიდან ირკვევა რომ მისი მეუღლე, თამარ ბლიაძე თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლის თანაშემწედ მუშაობს.
ზურაბ გურასპაშვილთან გასაუბრების სრული აუდიო ჩანაწერი.
ტრისტან ბენაშვილი
კანდიდატი საქართველოს საავტორო უფლებათა ასოციაციამ და
შპს აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტმა წარადგინეს.
დაბადების თარიღი: 1977 წელი 3 მაისი.
განათლება: 1994- 1998 წლები, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბიზნეს-სამართალმცოდნეობის ბაკალავრი. 2002-2005 წლები, საქართველოს ღია ჰუმანიტარული უნივერსიტეტი, იურიდიული ფაკულტეტი.
სამუშაო გამოცდილება: როგორც ანრი ოხანაშვილმა აღნიშნა, ტრისტან ბენაშვილი „სხვადასხვა წლებში მუშაობდა თბილისის საოლქო სასამართლოში სისხლის სამართლის მიმართულებით“, ასევე, მას აქვს ჩაბარებული მოსამართლის თანაშემწის გამოცდა.
პარლამენტში კანდიდატთან გასაუბრებისას გამოწვევებთან დაკავშირებით ტრისტან ბენაშვილმა გასაუბრებაზე აღნიშნა, რომ სასამართლო სისტემაში რა თქმა უნდა იყო გამოწვევები, არის და იქნება. მისი აზრით, ნელ-ნელა, მაგრამ სასამართლო მაინც ვითარდება. ამის რწმენის საფუძველს მას აძლევს საქართველოს კონსტიტუციაში და „საერთო სასამართლოების შესახებ“ ორგანულ კანონში ბოლო დროს შესული ცვლილებები. მან ასევე ისაუბრა სასამართლოს მიმართ ნდობის შესახებ და აღნიშნა:
„რაც შეეხება უფლებების რეალიზაციას, უფლებების რეალიზაციასთან დაკავშირებით, რომ გამოწვევები არ არსებობს ეს ჩანს სასამართლოში მიმართვიანობითაც. თუ ავიღებთ სტატისტიკას, ყოველ თვე, ყოველ წელს იზრდება მიმართვიანობის სტატისტიკა. თუ [სასამართლოს მიმართ] ნდობა არ არსებობს, შესაბამისად სარჩელებიც არ შევა. ამას მოწმობს სასამართლოს სტატისტიკა ადმინისტრაციული მიმართულებით, როდესაც 60-65% შემთხვევებში ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირები იგებენ სასამართლო პროცესებს და უამრავი სხვა ფაქტორი მოწმობს ამას. ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების ანგარიშები, შესაბამისი კვლევები. ავიღოთ მაგალითად „იფსოს ფრანსის“ კვლევა და სხვა ფაქტორები.“
ტრისტან ბენაშვილთან გასაუბრების სრული აუდიო ჩანაწერი.
გიორგი გზობავა
კანდიდატი ა(ა)იპ ახალგაზრდა ადვოკატებმა“ წარადგინა.
განათლება: 1994 - 1999 წლები, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამართალმცოდნეობა (სრული კურსი), კვალიფიკაცია - იურისტი.
სამუშაო გამოცდილება: 2015 წლიდან - დღემდე - აიპ "განათლება ყველა ბავშვს"; საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი; 1997 წელი - თბილისის სამხედრო პროკურატურა.
საქმეთა გაჭიანურების შესახებ, საქართველოს პარლამენტში გასაუბრების დროს გიორგი გზობავამ აღნიშნა, რომ:
„საქმეთა განხილვის გაჭიანურების მიზეზებიდან სასამართლოში თარჯიმნების არარსებობა, თარჯიმნების ნაკლებობა შემიძლია დავასახელო, ასევე, მოსამართლეების მცირე რაოდენობა, სასამართლო დარბაზების, ასე ვთქვათ, შესაბამისი აღჭურვის არქონა, სასამართლო დარბაზების არქონა. მოსამართლეებს აქვთ დღეები სასამართლოში საქმეების განხილვის, ისიც მერე ხანდახან სხვანაირად ემთხვევა, არის ხშირად პროცესი გადაიდება იმიტომ, რომ სხვა მოსამართლეს გაუგრძელდება პროცესი და იმ დარბაზში ვერ შედიხარ და სხვაგან დარბაზი არ არის. ეს ხდება თბილისის საქალაქო სასამართლოში, სადაც უამრავი დარბაზია, მაგრამ საქმეების რაოდენობიდან გამომდინარე და იქიდან გამომდინარე, რომ მოსამართლეები ისედაც ცოტანი არიან. მაინც არსებობს დარბაზების აღჭურვის საკითხიც. მოძველდა. ხშირად ხდება რომ ვიდეო მტკიცებულებებს ვერ იკვლევენ იმიტომ, რომ პროექტორი არ მუშაობს დარბაზში. თუ ძალიან პრინციპული მნიშვნელობა აქვს ამ მტკიცებულებების დიდ ეკრანზე გამოკვლევას, მას სჭირდება პროცესის გადადება, თუ არა და მოსამართლის ან მისი თანაშემწის ლეპტოპზე ხდება ვიდეო მტკიცებულების გამოკვლევა.“

For nearly two years, the High Council of Justice of Georgia has been operating with an incomplete membership, which has created and continues to create problems in the activities of the High Council of Justice, both in terms of evaluating a three-year office term of judges and in terms of transparency and credibility.
The Parliament of Georgia shall elect five members of the High Council of Justice on a competitive basis by secret ballot by a majority of not less than three-fifths of the complete assembly in the manner stipulated by the Parliament of Georgia's Rules of Procedure.
Parliament of Georgia was meant to elect five non-judge members within the term specified by law. However, it failed to do so.
Because a full Parliament comprises 150 deputies, each non-judge member of the High Council of Justice needs at least 90 deputy votes to be elected.
The Parliament elected three non-judge members on May 17: Zurab Guraspashvili (with 93 votes), Tristan Benashvili (with 93 votes), and Giorgi Gzobava (with 91 votes).
One requirement for attaining EU candidate status is the election of non-judge members to the High Council of Justice of Georgia.
Information on three non-judge members of Georgia's High Council of Justice elected by the Georgian Parliament.
.jpg)
The nominee by the Civic Development Society
Date of birth: July 14, 1984.
Higher education: Meskhia branch of Tbilisi State University, 1999-2004, qualification of a lawyer.
Work Experience: He interned at the Prosecutor General's Office of Georgia in 2006 and then worked as the Prosecutor of the Tbilisi Isani-Samgori District Prosecutor's Office till 2010.Anri Okhanashvili declared before the Parliament that “Zurab Guraspashvili has diverse work experience, confirmed by relevant documents.”
He was the Head of the Investigation Department of the General Inspectorate of the Ministry of Internal Affairs before being elected to the High Council of Justice.
During an interview, Zurab Guraspashvili, a parliamentary candidate, commented on the drop in the number of applications filed with the European Court of Human Rights:
"This is undoubtedly owing to the fact that the Supreme Court of Georgia, as a body that establishes practice, has moved toward judicial homogeneity. And the courts of the first and second instances follow this practice. Thus, the three-level remedy system that citizens can address is entirely independent. The system has been enhanced, resulting in a reduction in the number of cases and complaints lodged with the Strasbourg Court by citizens."
According to Guraspashvili, his wife, Tamar Bliadze, works as an assistant to a judge at the Tbilisi Court of Appeals.
The full audio interview with Zurab Guraspashvili.
The nominee by the Copyright Association of Georgia
and Ltd. East European University
Date of birth: May 3, 1977.
Education: 1994- 1998, Tbilisi State University, Bachelor of Business and Law. 2002-2005, Open Humanitarian University of Georgia, Faculty of Law.
Working experience: According to Anri Okhanashvili, Tristan Benashvili “worked at the Tbilisi District Court in the criminal justice field for various years.” He also passed the assistant to a judge exam.
During an interview, Zurab Guraspashvili, a parliamentary candidate, commented that there were, are, and will be difficulties in the judicial system. According to him, the court is evolving slowly but steadily. The recent amendments to Georgia's Constitution and the organic law “On Common Courts” confirms this belief. He also spoke about trust in the judiciary, stating:
As for the realization of rights, the appeals to the court show that there are no issues with the realization of rights. If we look at the numbers, we can see that the referral statistics increase monthly and annually. Lawsuits are not filed if there is no trust [in the court]. This is supported by court data concerning administrative cases, which show that in 60-65% of cases, legal entities of natural and juridical persons win litigations, among other things. Also included are reports from international organizations and related studies. For example, the Ipsos France survey and other factors to consider.
The full audio interview with Tristan Benashvili.
Nominee of NNEL Young Lawyers.
Education: 1994 - 1999, Tbilisi State University, jurisprudence (full course), qualification - lawyer.
Work Experience: from 2015 - NNEL "Education for Every Child;" Member of the Georgian Bar Association; 1997 - Tbilisi Military Prosecutor's Office.
In an interview with the Georgian Parliament concerning justice delayed, Giorgi Gzobava stated.
“Among the causes of the justice delayed are the absence of interpreters in court, a lack of interpreters, a small number of judges, a lack of adequate courtroom equipment, and a lack of courtrooms. Judges have (specific) days to hear cases in court, and sometimes hearings clash. Hearings are often adjourned because another judge continues the proceeding, it is difficult to enter the (alotted) courtroom, and there is no alternative courtroom. This occurs in Tbilisi City Court, where despite numerous courtrooms, there is an excessive workload and not enough judges. The issue of courtrooms equipment remains unresolved. Become obsolete. It is not uncommon for video evidence not to be examined because the projector in the courtroom is broken. If the examination of this evidence on a large screen is critical, it should be postponed; otherwise, the video evidence is studied on the judge's or their assistant's laptop.”