სასამართლოს ეფექტიანობის ინდექსი
საქართველოს სასამართლოს გუშაგის გუნდმა მოწვეულ ექსპერტებთან ერთად შეიმუშავა საქართველოს სასამართლოს ეფექტიანობის შეფასების მეთოდოლოგია და ჩაატარა კვლევა, რომლის საფუძველზე ქულათა სისტემით შეფასდა საერთო სასამართლოების ეფექტიანობა. სასამართლოების სისტემური შეფასების პროცესი, რომელიც მოიცავდა არა მხოლოდ საჯარო ინფორმაციის გზით მონაცემების შეგროვებას, არამედ ვიზიტებს საქართველოს ყველა სასამართლოში.
საქართველოს სასამართლო სისტემა ხუთი ინდიკატორისა და 45 ქვეინდიკატორის საფუძველზე შეფასდა, მათ შორის:
• სასამართლოს ვებგვერდის ინფორმაციულობის ხარისხი;
• სასამართლოს შენობის ხელმისაწვდომობა და მომსახურების ხარისხი;
• საქმეთა ნაკადის მართვის ეფექტიანობა;
• სასამართლოს ადამიანური რესურსის ეფექტიანი მუშაობის უზრუნველყოფა;
• სასამართლოს გამჭვირვალობა.
კვლევის მიხედვით სასამართლომ ყველაზე დაბალი შეფასება საქმეთა ნაკადის მართვის ნაწილში 1,22%, ხოლო ყველაზე მაღალი - 31,42% სასამართლოს ადამიანური რესურსის ეფექტიანი მუშაობის უზრუნველყოფაში მიიღო.
რაც შეეხება კონკრეტული სასამართლოების შეფასებებს, ყველაზე მაღალი პკოეფიციენტი - 41,10% რუსთავის საქალაქო სასამართლომ მიიღო, ხოლო ყველაზე დაბალი - 17,8% გურჯაანის რაიონულმა სასამართლომ.
შესაბამისად, 2023 წლის მონაცემებით, საქართველოს სასამართლოს ეფექტიანობის ინდექსია 30,70%.
ღონისძიებაზე კვლევის პრეზენტაციის გარდა, კითხვა-პასუხი და დისკუსია გაიმართა.
კვლევა მომზადებულია პროექტის “საქართველოს სასამართლოს ეფექტიანობის ინდექსის” ფარგლებში, რომელსაც სასამართლოს გუშაგი საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.
დოკუმენტის შინაარსზე პასუხისმგებელია საქართველოს სასამართლოს გუშაგი. დოკუმენტში წარმოდგენილი ინფორმაცია და შეფასებები, შესაძლოა, არ გამოხატავდეს საქართველოში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს პოზიციას.

On October 5, 2023, the Georgian Court Watch held a presentation of the Judicial Effectiveness Index.
The Georgian Court Watch team, together with invited experts, developed a methodology for evaluating the effectiveness of the Georgian judiciary and conducted a study, based on which the effectiveness of the common courts was evaluated using a scoring system. The process of systematic assessment of courts included not only data collection through public information, but also visits to all courts in Georgia. Accordingly, Judicial Effectiveness Index for the year of 2023 rates at 30,70%.
The Georgian Court Watch developed a tool to measure Judicial Effectiveness Index, through which the Judicial system of Georgia was evaluated based on 5 indicators and 45 sub-indicators:
According to the study, the judicial system received the lowest assessment in the case flow management of 1.22%, and the highest - 31.42% in ensuring the effective work of the court's human resources.
As for the assessments of specific courts, the highest evaluation - 41.10% was received by the Rustavi City Court, and the lowest - 17.8% by the Gurjaani District Court.
Following the presentation, there was a question-and-answer session and discussion.
The Index was prepared within the framework of the project Judicial Effectivenes Index, which is implemented by the Georgian Court Watch with the financial support of the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in Georgia.