რა საკითხები განიხილა იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ მარტში
2023 წლის მარტის განმავლობაში იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სხდომა 10-ჯერ დაინიშნა: აქედან ჩატარდა მხოლოდ - 3 (სხდომები დაიწყო - საათამდე დაგვიანებით); გადაიდო - 7-ჯერ.
ძირითადი მიგნებები:
• საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ ყველა გადაწყვეტილება მიიღო ერთხმად, განსხვავებული აზრი/შეკითხვა არ დაფიქსირებულა;
• იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ წინასწარ, გონივრულ ვადაში, ვებგვერდზე არ გამოაქვეყნა ინფორმაცია სხდომის გადადების შესახებ;
• ყველა სხდომის დანიშვნის შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნდა ორგანული კანონის  დარღვევით - მხოლოდ 1 სამუშაო დღით ადრე, ნაცვლად არანაკლებ 3 სამუშაო დღისა.
2 მარტი, 2023
თავდაპირველად სხდომა 17 თებერვალს დაინიშნა, თუმცა 5-ჯერ გადადების შემდეგ საბოლოოდ 2 მარტს ჩატარდა.  სხდომაზე საკითხების განხილვას საერთო ჯამში დაეთმო 29  წუთი.
სხდომას არ ესწრებოდა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს და უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე, ნინო ქადაგიძე.
დღის წესრიგი:
1. სსიპ საერთო სასამართლოების დეპარტამენტის თავმჯდომარის წერილი;
2. კანონპროექტი - „საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“ ;
3. განკარგულების პროექტი - „საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოსა და საერთო სასამართლოებში სტაჟირებისა და სასწავლო პრაქტიკის გავლის წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2017 წლის 18 სექტემბრის 1/251 გადაწყვეტილებაში ცვლილების შეტანის შესახებ“;
4.  ზოგიერთ ნორმატიული აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ;
5.  ზოგიერთ რაიონულ (საქალაქო)/სააპელაციო სასამართლოებში პალატების/კოლეგიების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ;
6.  საორგანიზაციო საკითხები.
სხდომაზე განხილული ძირითადი საკითხები/გადაწყვეტილებები:
• პირველი საკითხი ეხებოდა ლაგოდეხის მაგისტრატი სასამართლოს დემონტაჟს და ახალი შენობის მოძიების საკითხებს. საბჭოს ყველა წევრი თანახმა იყო ახალი შენობის მოგების დაწყების საკითხზე;
• მეორე საკითხი - ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებს. საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენელმა ისაუბრა იმ მიზეზებზე, თუ რატომ არის საჭირო კოდექსში ცვლილებების შეტანა;
• ამის შემდგომ საბჭოს წევრებმა იმსჯელეს სასამართლოში სტაჟირების წესებში ცვლილებების თაობაზე;
• მეოთხე საკითხი შეეხებოდა  „თბილისის სააპელაციო სასამართლოს პალატებში მოსამართლეთა ვიწრო სპეციალიზაციის განსაზღვრის შესახებ“ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს №10 და „თბილისის საქალაქო სასამართლოს კოლეგიებში მოსამართლეთა ვიწრო სპეციალიზაციის განსაზღვრის შესახებ“ №9 დადგენილებებში ცვლილების შეტანას;
• მე-5 საკითხი -  „ზოგიერთ რაიონულ (საქალაქო)/სააპელაციო სასამართლოებში პალატების/კოლეგიების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ“ - განხილვა გადაიდო,  მიზეზი არ დაუსახელებიათ;
• ვინაიდან სასამართლოს მენეჯმენტის დეპარტამენტის თავმჯდომარემ დატოვა თანამდებობა, საბჭოს წევრებმა იმსჯელეს კონკურსის გამოცხადების საჭიროებაზე.
სხდომაზე ასევე განიხილეს პრობლემური საკითხების ანალიზთან დაკავშირებით მოსამართლეთა შეხვედრების ორგანიზების თაობაზე და ისაუბრეს ბათუმის საქალაქო, რუსთავის საქალაქო და ქუთაისის საქალაქო სასამართლოებში შტატების დამატების საჭიროებაზე, კერძოდ საბჭოს წევრებმა აღნიშნეს, რომ ეს სასამართლოები საჭიროებს მწერალ თანაშემწეებს.
24 მარტი, 2023
თავდაპირველად სხდომა 7 მარტს დაინიშნა, თუმცა 5-ჯერ გადადების შემდეგ საბოლოოდ 24 მარტს ჩატარდა.  სხდომაზე საკითხების განხილვას საერთო ჯამში დაეთმო 20  წუთი.
1. სსიპ - საერთო სასამართლოების დეპარტამენტის თავმჯდომარის წერილი;
2. მოსამართლე ზ. რამიშვილის განცხადება;
3. ზოგიერთ ნორმატიულ აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ;
4. ზოგიერთ რაიონულ (საქალაქო)/სააპელაციო სასამართლოებში პალატების/კოლეგიების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ;
5. საორგანიზაციო საკითხები.
• ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ქეთევან თხელიძე 2023 წლის 27 მარტიდან 2023 წლის 1 აპრილამდე მივლინებული იქნა ცაგერის რაიონულ სასამართლოში მოსამართლის უფლებამოსილების განსახორციელებლად, რომელიც მოსამართლის უფლებამოსილებას იმავდროულად განახორციელებს ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში.
• „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთათვის თანამდებობრივ სარგოზე დანამატის განსაზღვრისა და საცხოვრებელი ფართობით უზრუნველყოფის ხარჯების ანაზღაურების წესის შესახებ“ დადგენილების შესაბამისად საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს (გარდა უზენაესი სასამართლოსა)  მოქმედ ყოველთვიურ დანამატთან ერთად, 2023 წლის მარტში თანამდებობრივ სარგოზე განესაზღვრათ დანამატი თანამდებობრივი სარგოს 50%-ის ოდენობით.
• საქართველოს სასამართლო ეთიკის წესების კომენტარების შემუშავების მიზნით სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობა შემდეგნაირად განისაზღვრა:
დიმიტრი გვრიტიშვილი - თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე ( ჯგუფის ხელმძღვანელი)
თამარ ზამბახიძე - საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე;
ნინო თარაშვილი - თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე;
ალექსანდრე იაშვილი - თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე.
• საბჭოს სხდომაზე ასევე გამოცხადდა საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სასამართლო მენეჯმენტის დეპარტამენტის თავმჯდომარის თანამდებობაზე გამოცხადებული კონკურსის მეორე ეტაპზე გადასული კანდიდატების სია;
• სხდომაზე ასევე იმსჯელეს „ზოგიერთი მოსამართლისათვის საცხოვრებელი ბინის დაქირავებისათვის თანხის გამოყოფის შესახებ“ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 2020 წლის 13 მარტის №1/26 განკარგულებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე, ვინაიდან ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლეს ზაზა რამიშვილს არ აქვს საცხოვრებელი ქალაქ ქუთაისში, ამის გათვალისწინებით დასახელებულ დადგენილებაში შევიდა ცვლილება.
29 მარტი, 2023
სხდომაზე საკითხების განხილვას საერთო ჯამში დაეთმო  40 წუთი.
2. კანონპროექტები - „ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის შესახებ“, „საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“, „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ და „საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე“;
3. მოსამართლე ი. ლაბაძის წერილი;
4. ზოგიერთ ნორმატიულ აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ;
5. ზოგიერთ რაიონულ (საქალაქო)/სააპელაციო სასამართლოებში პალატების/კოლეგიების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ;
6. საორგანიზაციო საკითხები.
• სსიპ - საერთო სასამართლოების დეპარტამენტის თავმჯდომარის წერილი ეხებოდა თბილისის საქალაქო სასამართლოს მფლობელობაში არსებული საჯარო ფართის ქირის თანხის გაზრდას, ფასის გაზრდა მოითხოვა ფართის მესაკუთრემ. ამ საკითხზე ნაწილობრივ იმსჯელეს, თუმცა განხილვა გადადეს, იმ მიზეზით, რომ საერთო სასამართლოების დეპარტამენტს ფართის მესაკუთრესთან მოლაპარაკებები გაეგრძელებინა;
• კანონპროექტებით გათვალისწინებული ცვლილებები ეხებოდა სხვადასხვა საკითხებს, მათ შორის - სამოქალაქო საპროცესო კანონმდებლობით  განისაზღვროს ორმაგი თანხმობის მოდელი, ორგანოთა გადანერგვის საკითხზე, საჭირო იყოს ჯერ დონაციის კომისიის თანხმობა და შემდგომ უკვე სასამართლოს თანხმობა;
• მოსამართლე ია ლაბაძეს წერილი შეეხებოდა საწვავის თანხის გამოყოფას, კერძოდ, ვინაიდან ია ლაბაძე ყოველდღიურად დადის მცხეთის რაიონულ სასამართლოში მანქანით, იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს მიმართა წერილით საწვავის გამოყოფის თხოვნით. ეს საკითხი განსახილველად გადაეგზავნა საერთო სასამართლოების დეპარტამენტს;
• „ზოგიერთ ნორმატიულ აქტში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საკითხის განხილვა გადაიდო,  მიზეზი არ დაუსახელებიათ.
• თბილისის საქალაქო სასამართლოს საგამოძიებო და წინასასამართლო სხდომის კოლეგიის მოსამართლე გიორგი გელაშვილი ითხოვდა სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის მოსამართლედ განწესებას, რაც ერთხმად დაკმაყოფილდა. ასევე, თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიის მოსამართლე დავით მგელიაშვილი ითხოვდა საგამოძიებო და წინასასამართლო სხდომის კოლეგიაში გადაყვანას, რაც ასევე ერთხმად დაკმაყოფილდა.

What issues did the High Council of Justice discuss in March
During March 2023, the session of the Supreme Council of Justice was scheduled 10 times: only 3 of them were held (the sessions started - up to an hour late); It was postponed - 7 times.
The main findings:
• The Supreme Council of Justice of Georgia made all decisions unanimously, there were no dissenting opinions/questions;
• The Supreme Council of Justice did not publish information about the postponement of the session on the website in advance, within a reasonable period of time;
• Information on the appointment of all sessions was published in violation of the organic law - only 1 working day before, instead of at least 3 working days.
March 2, 2023
Initially, the session was scheduled for February 17. However, after 5 postponements it was finally held on March 2. A total of 29 minutes were devoted to discussion of issues at the session.
The Chairman of the Supreme Council of Justice and the Supreme Court, Nino Kadagidze, did not attend the session.
The Agenda:
1. Letter from the Chairman of the LEPL General Courts Department;
2. Draft Law - "On Amending the Administrative Procedure Code of Georgia";
3. Draft Decree - "On Approving the Rules of Internship and Training Practice in the Supreme Council of Justice of Georgia and General Courts" on amending Decision 1/251 of the Supreme Council of Justice of Georgia of September 18, 2017";
4.  On making changes in some normative acts;
5. On the determination of the composition of chambers/colleges in some district (city)/appeal courts;
6. Organizational issues.
Main issues/decisions discussed at the session:
• The first issue related to the dismantling of Lagodekhi Magistrate's Court and the issues of finding a new building. All members of the Council agreed on the issue of starting the new building for profit;
• The second issue - changes in the Administrative Procedure Code. The representative of the Parliament of Georgia talked about the reasons why it is necessary to make changes in the Code;
• After that, the members of the council discussed changes in the rules of internship in the court;
• The fourth issue was related to making amandments in resolution No. 10 of the Supreme Council of Justice of Georgia "On determining the narrow specialization of judges in the chambers of the Tbilisi Court of Appeal" and in Resolution N9 "On determining of the narrow specialization of judges in the panels of the Tbilisi City Court."
• Issue 5 - "On determining the composition of chambers/colleges in some district (city)/appeal courts" - consideration was postponed, no reason was given;
Since the chairman of the court management department has left his position, the council members discussed the need to announce a competition.
The session also discussed the organization of judges' meetings regarding the analysis of problematic issues and talked about increasing the members of staff in Batumi City, Rustavi City and Kutaisi City Courts, in particular, the members of the council noted that these courts need writer assistants.
March 24, 2023
Initially, the session was scheduled for March 7, but after five postponements, it was finally held on March 24. A total of 20 minutes were devoted to discussion of issues at the session.
Agenda:
1. LEPL - Letter from the Chairman of the Department of General Court;
2. Judge Z. Ramishvili's statement;
3. On making amendments in some normative acts;
4. On the determination of the composition of chambers/colleges in some district (city)/appeal courts;
5. Organizational issues.
• From March 27, 2023 to April 1, 2023, the judge of the Kutaisi City Court, Ketevan Tkhiladze, was sent to the Tsageri District Court to exercise the powers of a judge, who was at the same time exercising the powers of a judge in the Kutaisi City Court.
• In accordance with the resolution "On the determination of the supplement to the official salary for judges of the general courts of Georgia and the reimbursement of the costs of providing living space"  In March 2023, in addition to the current monthly allowance for the judges of the general courts of Georgia (except the Supreme Court), an allowance of 50% of the official salary was determined.
• The composition of the working group for the purpose of developing comments on the rules of judicial ethics of Georgia was determined as follows:  Dimitri Gvritishvili - judge of the Tbilisi Court of Appeal (head of the group)
Tamar Zambakhidze - judge of the Supreme Court of Georgia;
Nino Tarashvili - Judge of Tbilisi City Court;
Aleksandre Iashvili - judge of Tbilisi City Court.
• The list of candidates who passed the second stage of the competition for the position of the chairman of the Court Management Department of the Supreme Council of Justice of Georgia was also announced at the meeting of the Council;
• At the session, they also discussed about making changes to the Decree No. 1/26 of the Supreme Council of Justice of Georgia dated March 13, 2020, "On the allocation of money for the rental of residential apartments for some judges", since the judge of the Kutaisi Court of Appeal Zaza Ramishvili does not have a residence in the city of Kutaisi.
March 29, 2023
Total of 40 minutes were devoted to discussion of issues at the session.
The agenda:
1. Letter of the Chairman of the General Courts Department;
2. Draft Laws - "On Transplantation of Human Organs", "On Amendments to the Civil Procedure Code of Georgia", "On Amendments to the Criminal Code of Georgia" and "On Amendments to the Code of Administrative Offenses of Georgia";
3. Judge I. Labadze's letter;
4. On making changes in some normative acts;
5. On the determination of the composition of chambers/colleges in some district (city)/appel courts;
• LEPL - the letter of the chairman of the General Courts Department was about increasing the rent of the public space owned by the Tbilisi City Court,the owner of the space requested an increase in the price. This issue was partially discussed, but the discussion was postponed, for the reason that the Department of General Courts should continue negotiations with the owner of the space;’
• The amendments provided by the draft laws were related to various issues, including –that the civil procedure legislation should define the model of double consent on the issue of organ transplantation, it was necessary to obtain the consent of the Donation Commission first and then the consent of the court;
• Judge Ia Labadze's letter was about the allocation of fuel money, in particular, since Ia Labadze drives to the Mtskheti District Court every day, she wrote a letter to the Supreme Council of Justice with a request to allocate fuel. This matter was referred to the General Courts Department for review;
• The consideration of the issue of "Amendment to some normative acts" was postponed, no reason was given.
• Giorgi Gelashvili, the judge of the investigative and pre-trial session panel of the Tbilisi City Court, requested to be appointed as a judge of the criminal justice panel, which was unanimously approved. Also, Davit Mgeliashvili, judge of the criminal law panel of the Tbilisi City Court, requested to be Transfered to the investigative and pre-trial session collegium, which was also approved unanimously.